Dnes je Sobota 04.07.2020 , meniny má Prokop 

VELKOSŤ PÍSMA A A A

Béla BARTÓK

Súbor slovenských ľudových piesní

Súbor slovenských ľudových piesní Bélu Bartóka sa navrhol do PPS roku 2004 Ide o zbierku 3409 slovenských ľudových piesní a inštrumentálnych skladieb a 4500 textov slovenských ľudových piesní. Zbierka pozostáva z rôznych materiálov:

  1. Autograf, Bartókov kompletný rukopis na 1200 stranách
  2. Zvukový záznam, 220 fonogramov
  3. Zbierka fotografií, ktoré Bartók urobil počas výskumu na Slovensku, a ktoré dokumentujú jeho spôsob práce, interpretov, spevákov, ich spôsob života, kroje a architektúru
  4. Tlačené zväzky I. a II. a pripravované zväzky III. a IV, vrátane analytického a systematického súpisu melódií a textov, ako aj porovnávacích údajov.

Zbierka je významným míľnikom vedeckej a dokumentárnej práce B. Bartóka ako zberateľa a medzinárodne uznávaného experta na európsku tradičnú ľudovú hudbu. Niet pochýb o jej autentickosti a vynikajúcim spôsobom napĺňa niekoľko základných kritérií na výber dokumentu do registra Pamäte sveta. Projekt prezentoval a pripravil Prof. O. Elschek s kol.
Slovenský výbor PPS (09.06.2004) jednomyseľne schválil, aby uvedený projekt predložila SR UNESCO ako svoj návrh na zápis do registra UNESCO Pamäť sveta v r. 2004.

 

Posledná aktualizácia: Aktualizované 07.11.2009 12:46  Tlačiť Hore

Subpage right banner