Dnes je Streda 30.04.2025, meniny má Anastázia
Tento výber je v súlade s aktuálnym smerovaním Výboru pre svetové dedičstvo orientovaný najmä na spoločné návrhy s okolitými krajinami (ČR, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko a Ukrajina). Zámerom je predstaviť svetu lokality, ktoré dokladajú viac ako 2000 rokov európskej histórie a predstavujú pestrú škálu kultúrneho dedičstva - kultúrnu krajinu s unikátnymi archeologickými náleziskami z rímskej doby, historickými jadrami miest ako sú Košice a Levoča spojená s jedinečným stredovekým rezbárskym dielom Majstra Pavla, unikátny súbor gemerských a abovských kostolíkov so stredovekou nástennou maľbou, ako aj pamätník zviazaný s osobnosťou rabína, učiteľa, mysliteľa i spisovateľa Chatama Sófera v Bratislave.
Na základe uvedeného súpisu podloženého príslušnými pasportizačnými listami budú Ministerstvo kultúry SR a Ministerstvo životného prostredia SR v priebehu ďalších 10 rokov vypracúvať a predkladať na schvaľovacie konanie Výboru svetového dedičstva jednotlivé nominačné projekty. Budú pritom spolupracovať s Ministerstvom zahraničných vecí SR a v prípade dvojstranných alebo viacstranných nominačných projektov s partnerskými ministerstvami susedných štátov. V prípade potreby alebo podľa nových poznatkov výskumu a projektovania budú uvedený súpis s pasportizačnými listami upravovať, prípadne dopĺňať.
Súbežne pracuje i na nominačnom projekte Limes Romanus – rímske antické pamiatky na strednom Dunaji, ktorý Slovenská republika plánuje predložiť na posúdenie Centru svetového dedičstva v roku 2007 ako sériovú nomináciu k už schválenému projektu Veľkej Británie a Nemecka.
Už dlhodobo Pamiatkový úrad Slovenskej republiky /PÚ SR/ spolupracuje s Kulturális Orokségvédelmi Hivatal Budapešť na výskume a dokumentácii stredovekých nástenných malieb v Karpatskej kotline, ktorého výsledky budú súčasťou spoločného nominačného projektu Gemerské a abovské kostoly so stredovekými nástennými maľbami.
Predložené nominácie: