Budapešť, vrátane nábreží Dunaja, zámockej štvrte Buda a Andrássyho bulvára (1987)
Táto lokalita ovplyvnená architektonickými štýlmi rôznych období sa môže pochváliť takými monumentmi, ako rímske mesto Aquincum či gotický hrad Buda,. Je to výnimočná mestská krajina svetového merítka, ktorá zachytáva veľké obdobia histórie maďarského hlavného mesta. Mohutná rieka si razí cestu historickým centrom. Metropola vznikla spojením starobylého Budína či Budy s modernou Pešťou. Mesto bolo osídlené už pred 50 000 rokmi, ale iba od roku 1872 nesie svoj dnešný názov, lebo dovtedy boli Buda a Pešť oddelenými osadami. Hornato-kopcovitý Budín je zaujímavejší pre milovníkov pamiatok, kým rovinatá Pešť sa vyznačuje nákupnými centrami, mestskými promenádami a kaviarňami.
Stará dedina Hollókö a jej okolie (1987)
Vďaka svojej tradičnej architektúre je radená medzi najkrajšie dediny v Maďarsku. Hollókö znamená Havrania skala. Ide o unikátne zachovanú maďarskú dedinu zo 17. a 18. storočia. Hollókö je živou ukážkou pôvodnej vidieckej architektúry a vidieckeho spôsobu života v tejto oblasti pred poľnohospodárskou revolúciou v 20. storočí. Obec je vyhľadávaným cieľom turistov. Staré jadro tvorí súbor 65 stavieb, ich stredom je drevený kostolík, ktorý pôvodne slúžil ako sýpka, vysvätená na kostol v roku 1889. Domy sú natreté bielym vápnom, majú drevené verandy a staré krovy. Ich dnešná podoba je výsledkom rekonštrukcie po požiari v roku 1909. V niektorých domoch sú umiestnené muzeálne expozície. Nájdeme tu poštové múzeum, dedinské múzeum alebo stálu prírodovednú výstavu.
Jaskyne Aggteleckého krasu a Slovenského krasu (1995, spoločná lokalita so Slovenskom)
Krasová oblasť rozprestierajúca sa pri hraniciach so Slovenskom, kde nadväzuje na lokalitu Slovenský kras. V súčasnosti bolo identifikovaných 712 jaskýň, ktoré sa vyznačujú veľmi vzácnou kombináciou efektu tropického a ľadovcového podnebia, čím umožňujú študovať geologickú históriu staršiu než 10 miliónov rokov. Nachádza sa tu svetoznámy jaskynný systém Baradla. K ďalšiemu systému jaskýň patrí Szabadság, dlhý asi 10km. Obe jaskyne sú prístupné verejnosti. Aggtelek nie je zaujímavý len v podzemí, ale aj v nadzemí kde sa nachádza množstvo turistických ciest.
Tisícročné benediktínske opátstvo Pannonhalma a jeho prírodné okolie (1996)
Nad obcou Pannonhalma sa dvíha hradný vrch (Várhegy 282 mnm). Na tomto vrchu sa nachádza benediktínske opátstvo sv. Martina. Kláštor bol založený na konci 10. storočia mníchmi z Benátok a z Prahy spolu s princom Gézy. Na hlavnom nádvorí opátstva je socha prvého opáta Asztrika, ktorý priniesol z Ríma do Maďarska korunu kráľa Štefana. Z tohto nádvoria je pekný pohľad na hodinovú vežu pochádzajúcu zo začiatku 19. storočia. Bránou Porta speciosa vytesanou z červeného vápenca vstúpime do baziliky sv. Martina pochádzajúcej z 12. storočia. Najkrajšou časťou opátstva je knižnica, v ktorej je uložených asi 300 tisíc zväzkov. Nechal ju postaviť János Packh v roku 1836. Súčasťou knižnice je galéria a zbierka mincí z obdobia starého Ríma. V komplexe kláštora je gymnázium a internát. V gymnáziu mnísi vyučujú, kláštor je ešte stále v prevádzke. Návšteva je možná len so sprievodcom. Naproti vchodu do kláštora sa rozkladá arborétum tvorené parkom opátstva a lesoparkom s upravenými cestičkami.
Pusta - národný park Hortobágy (1999)
Vynikajúci príklad kultúrnej krajiny tvarovanej pastierskym spoločenstvom sa rozprestiera okolo rovnomennej obce. Tvoria ju stepi, rozsiahle pasienky, rybníky a močiare s rozlohou 70 tisíc ha. V oblasti parku rastú aj druhy rastlín, ktoré sa zvyčajne nachádzajú pri mori. Park chráni predovšetkým veľký počet rôznych druhov vtákov. V močiaroch nocujú hniezdiace i sťahovavé vtáky. Okolo vodných plôch je možné pozorovať brodivé vtáky. V oblasti parku bolo napočítaných na 260 druhov a medzi nimi aj prísne chránené. Park je možné navštíviť z návštevníckych centier, ktoré sa nachádzajú pozdĺž diaľnice 33. Szálkahalom je na 79. km a vedie odtiaľ Náučný chodník. Ďalšie centrum je v obci Hortobágy, Nagyván a pri obci Mátapuszta. Tieto centrá oboznámia návštevníkov s tunajšou prírodou, minulosťou a prítomnosťou parku. Na 67. km diaľnice je rybárske návštevnícke centrum.
Ranokresťanská nekropola v Pécsi (Sopianae) (2000)
V 4. storočí bola na území tohto maďarského mesta, predtým rímskej provincie, postavená pozoruhodná skupina zdobených hrobiek. Sú dôležité z architektonického aj štrukturálneho hľadiska, pretože boli postavené ako podzemné pohrebné komnaty s pamätnými kaplnkami nad zemou. Hrobky sú aj umelecky unikátne, bohato zdobené nástennými maľbami vynikajúcej kvality znázorňujúcimi kresťanské témy. Podávajú svedectvo o sile a viere kresťanských komunít počas neskorej rímskej doby, ako aj o náhrobnom umení a architektúre kresťanov v severných a západných rímskych provinciách.
Fertö - kultúrna oblasť Neusiedlersee (2001, spoločná lokalita s Rakúskom)
Oblasť jazera Fertö/Neusiedler, tvoriaceho spoločnú hranicu medzi Rakúskom a Maďarskom, je už osem tisícročí miestom stretnutia rôznych kultúr. Geograficky je to demonštrované rozmanitou krajinou, ktorá je výsledkom evolučnej symbiózy ľudskej aktivity a životného prostredia. Pozoruhodná vidiecka architektúra dedín okolo jazera a niekoľko palácov z 18. a 19. storočia pridáva oblasti značnú kultúrnu atraktívnosť.
Historicko kultúrna krajina Tokajského vínneho regiónu (2002)
Rozkladá sa na ploche 183 km2, má približne 5000 obyvateľov. Okolité vinice sa rozprestierajú na úpätí Zemplínských vrchov. V minulosti bolo mesto Tokaj jedným zo stredísk historickej župy Zemplín. Približne 35 km od mesta Tokaj leží ďalšie vyhlásené vinárske mesto Sárospatak, kam pravidelne plávajú výletné parníky po rieke Bodrog. Okrem zaujímavostí spojených s vinárstvom ponúka lokalita aj historické pamiatky, predovšetkým zrekonštruovaný barokový zámok rodu Rákóczi so štukovou výzdobou stien, množstvo galérií alebo sochu Bakcha. Pozornosť si zaslúži Tokajské múzeum, ktoré vlastní zbierky súvisiace s vinárstvom, výrobou slávneho tokajského vína, ktorého kvalita bola prísne regulovaná takmer tri storočia; a históriou mesta. Tokajské povestné pivnice sú v skutočnosti rozsiahla sieť chodieb a priestranných pivníc pre skladovanie vína. Najznámejšou starobylou krčmou je Arany Sas, kde môžu hostia ochutnať nielen vína, ale aj vyhlásenú maďarskú kuchyňu. Priľahlá chránená oblasť v okolí mesta Tokaj poskytuje možnosť nerušenej pešej a cyklo turistiky. Maďarská časť Zemplínskych vrchov zaujme pestrosťou, architektonickými pamiatkami a vinohradmi.
Zdroje:
http://sk.tixik.com/c/evropa-3/madarsko-107/unesco_1025