Dnes je Sobota 11.05.2024 , meniny má Blažena

VELKOSŤ PÍSMA A A A

Mnohonárodná bojová skupina NATO

Mnohonárodné bojové skupiny NATO (MN BG) v krajinách svojej dislokácie tvoria tzv. predsunutú prítomnosť. Boli vytvorené za účelom zastrašenia a obrany voči prípadnému ozbrojenému útoku na niektorý z členských štátov NATO na východnej hranici. Spojenecké vojská na území štátu, v ktorom bola bojová skupina vytvorená, majú dokazovať záväzok kolektívnej obrany NATO podľa článku 5 Washingtonskej zmluvy. Ten hovorí o tom, že útok na jedného zo spojencov bude považovaný za   útok na celú Alianciu. Bojové skupiny kombináciou viacerých zložiek bojových jednotiek (pechota, delostrelectvo, protivzdušná  obrana a pod.) podľa potrieb hostiteľskej krajiny.

Národná rada Slovenskej republiky vyslovila 15. marca 2022 Uznesením č. 1294 súhlas s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl štátov NATO na území Slovenskej republiky. Schválený mandát bol Uznesením č. 1408 zo 4. mája navýšený na 2900 vojakov pre krajiny v súčasnosti prítomné na území SR. Na našom území pôsobí aktuálne viac ako 1000 vojakov NATO pod českým velením.

Bojová skupina NATO na Slovensku je kompletná od 27. júna 2022. Počty aliančných vojakov na našom území sa však aj po tomto termíne naďalej môžu meniť a upravovať v súlade s platným mandátom. MN BG SVK sa skladá z vojakov z Nemecka, Česka, Spojených štátov amerických a Slovinska. Súčasťou bojovej skupiny budú aj vyčlenení vojaci OS SR, ktorí v súčasnosti cvičia s aliančnými jednotkami. 

Spojenecké vojská si so sebou priniesli najmä kolesovú techniku a kontajnery. Počiatočná investícia pre rok 2022 zo strany Slovenskej republiky spojená s pôsobením MN BG SVK súvisí primárne s vybudovaním kontajnerového mestečka a stanového kempu pre týchto vojakov v hodnote ~31 mil. . Tieto novovybudované priestory budú neskôr slúžiť potrebám OS SR. Slovensko okrem toho bude zabezpečovať realizáciu dodatočných požiadaviek spojencov formou „podpory hostiteľskou krajinou“ (tzv. Host Nation Support). Súvisiace finančné náklady budú znášať spojenci podľa príslušnej Technickej dohody.

Viac informácií nájdete na Facebooku: NATO Multinational Battlegroup in Slovakia.

 

Benefity z vytvorenia MN BG SVK pre Slovensko:

  • Doplnenie chýbajúcich spôsobilostí - Bojové skupiny vytvárané „na mieru“ podľa potrieb hostiteľskej krajiny. V prípade Slovenska tvoria hlavný komponent bojovej skupiny pozemné sily v podobe bojových obrnených vozidiel (BOV). Poskytnuté BOV (napr. BOXER, PANDUR II, VALUK) sčasti pokryjú potreby OS SR, kým nedorazia naše nové vozidlá (76 ks kolesových BOV 8x8 z Fínska a 152 ks pásových bojových vozidiel CV90 zo Švédska), ktoré MO SR obstaráva formou vláda-vláda. Okrem vyššie spomenutých BOV si so sebou spojenci priviezli podpornú kolesovú techniku v podobe automobilov, dodávok či prívesov, ktoré im pomôžu plniť ich misiu na Slovensku.
  • Rozvoj OS SR a bezpečnostných a záchranných zborov SR - Výstavba kontajnerového mestečka v kontexte príchodu jednotiek NATO znamená aj investíciu do rozvoja výcviku OS SR a iných bezpečnostných a záchranných zložiek (polícia, hasiči a i.). budú môcť vykonávať spoločné cvičenia vo väčších počtoch a tým sa kvalitnejšie a lepšie pripravovať na výkon služby.
  • Zvyšovanie interoperabilityutužovanie vzťahov - Popri možnosti zvýšiť rozsah cvičení na národnej úrovni predstavuje rozšírenie infraštruktúry príležitosť aj pre medzinárodné cvičenia. Väčší počet ubytovacích kapacít umožní uskutočňovať rozsiahlejšie cvičenia so zahraničnými partnermi ako príspevok k zvyšovaniu interoperability a profesionality OS SR. V neposlednom rade vytvára pôsobenie spojeneckých vojsk na Slovensku priestor na posilnenie vzájomných vzťahov medzi zúčastnenými krajinami. K tomu napomáhajú dennodenné aktivity, cvičenia, výmena skúseností, oboznámenie sa so spojeneckou vojenskou technikou, či stretnutia na politickej úrovni.

Zdroj: Analytický útvar MO SR

Posledná aktualizácia: Aktualizované 07.05.2024 15:40  Tlačiť Hore

Subpage right banner