Dnes je Utorok 19.02.2019, meniny má Vlasta

VELKOSŤ PÍSMA A A A

Spýtajte sa knižnice

Formulár otázok a odpovedí

ODPORNÝ ZÁPACH na WC * Dobrý deň, v mužskom sociálnom zariadení na 1. poschodí (pri fonde USA) sa dlhodobo zdržiava odporný zápach - tento stav je spôsobený (najmä, nie však výlučne) absolútnou ABSENCIOU VETRANIA! Najnovšie niektorý "inteligent" dokonca ODSTRÁNIL KĽUČKU Z HORNÉHO OKIENKA, ktoré ešte predtým zatvoril/uzamkol! Spodné okno neustále zatvárajú SLOVÁCI, milujúci SMRAD - v súčasnom období tiež obávajúci sa o zmrznutie ich "ritiek". Tento stav je nedôstojný a nehodný akademickej inštitúcie - evokuje dojem z toaliet 4. CENOVEJ VÝČAPNEJ "ONOHO REŽIMU". Uvedený stav je možné odstrániť nasledovnými krokmi/opatreniami: 1) Inštalovať ODSÁVACÍ OKENNÝ VENTILÁTOR (napr. https://www.iventilatory.sk/ventilatory/ventilatory-do-kupelne-a-wc/ventilatory-do-okna/ alebo http://www.ventilatory-obchod.sk/kupelnove-ventilatory-ventilatory-okenne-_ventilatory_-67_75.html alebo https://www.ventilator.sk/okenny-ventilator/) - tento by mal byť neustále (NON-STOP) v chode/prevádzke (počas otváracej doby knižnice), preto navrhujem zohľadniť nielen jeho výkon, ale aj hlučnosť. 2) Inštalovať AUTOMATICKÉ SPLACHOVANIE PISOÁROV (napr. https://www.jika.sk/katalog/produkty/urinaly/prislusenstvo/golem/automaticky-splachovac-s-infracervenym-senzorom-pre-urinaly-s-vnutornym-privodom-vody-894828 alebo https://www.vivaeshop.sk/c/automaticke-splachovace-pisoarov-infracervene), resp. 2a) (eventuálne) inštalovať BEZVODNÉ PISOÁRE (napr. https://eshop.ecostep.cz/bezvode-pisoary-ecostep alebo http://www.pisoarbezvody.sk/). POZOR: Aj tieto je potrebné pravidelne CHEMICKY ČISTIŤ a udržiavať (https://eshop.ecostep.cz/bezvode-pisoary)! Pozn.: BEZVODNÉ PISOÁRE môžete vidieť v "akcii" napr. v OD IKEA (https://www.ikea.com/ms/sk_SK/ikea_bratislava/). 3) Pravidelne DEZINFIKOVAŤ PISOÁRE a WC MISY a tiež ich OKOLIE (najmä podlahu!) (Verím, že chápete, prečo.), a to min. 2x DENNE. Ihneď až do vyriešenia situácie vyššie uvedenými krokmi je potrebné zabezpečiť VETRANIE prostredníctvom (aspoň HORNÉHO) OKNA! PS: Kvitujem, že po X rokoch ste opravili/vymenili nefunkčný dávkovač mydla. Chvályhodné tiež je, že na WC je prakticky vždy k dispozícii toaletný papier. ;-) S priateľským pozdravom
Dátum: 28.01.2019 14:58
Dobrý deň, zápach v pánskom WC na 1. poschodí prevádzka knižnice rieši, budeme Vás informovať.
 
Dobry den, Rad by som touto cestou dal navrh na zmenu pravidla, na zaklade ktoreho si musim aj z mensieho ruksaku vyberat vsetky veci a nosit ich len v igelitovej taske. Prave sa mi v taske v ktorej som mal aj notebook a nabijacku vyliala flaska s vodou. To sposobuje hazard, nie len pre mna, ale aj ostatnych, lebo ked potom vlhku nabijacku zapojim do zasuvky, moze to vyskratovat elektricky obvod. (Je mi jasne, ze chyba bola na mojej strane, ale niesom jediny komu sa to moze stat). Navrhujem zmenit toto pravidlo tak, aby mali navstevnici kniznice moznost ruksak si zobrat, ak sa pri vystupe z kniznice dobrovolne podrobia kontrole obsahu ruksaku.
Dátum: 28.12.2018 11:08
Ďakujeme za Váš podnet. Súčasne Vám posielam  vyjadrenie  riaditeľky úseku knižničných činností Mgr. Moniky Lopušanovej.
Univerzitná knižnica v Bratislave má Knižným poriadkom nastavené pravidlá vstupu do budovy z dôvodu ochrany fondu, ktorý musí vykonávať podľa knižničného zákona. Tieto pravidlá môžu prejsť prehodnotením, ale až keď to nastavenie nových bezpečnostno-priestorových zmien umožnia a ich implementácia bude zrealizovaná. Dovtedy prosíme o trpezlivosť a ak si to Vaše potreby vyžadujú, pokojne si vyžiadajte v šatni aj dve priesvitné  tašky. S pozdravom Mgr. Monika Lopušanová, riaditeľka úseku knižničných činností UKB.

 
Dobrý deň, každý rok bola moja obľúbená činnosť sedieť s knihou na krytom nádvorí a užívať si atmosféru blížiacich sa sviatkov, ale teraz mi k tomu veľmi chýba ten nádherný vianočný stromček. Je to tam také studené, suché. V iných knižniciach už majú stromček a pohodovú atmosféru.
Dátum: 18.12.2018 13:55
Vážený používateľ knižnice,
veľmi si vážime, že ste nás upozornili na chýbajúci vianočný  stromček na barokovom nádvorí. Váš podnet som postúpila  na oddelenie správy budov.  Prioritou Univerzitnej knižnice v Bratislave a samotného vedenia je zabezpečiť pre používateľov v priestoroch študovní, rovnako aj v celej knižnici, používateľský komfort, príjemné a kultivované prostredie. K  atmosfére blížiacich sa sviatkov prispeje aj vianočný koncert študentov a pedagógov  Konzervatória v Bratislave, ktorý sa uskutoční  dnes, 18.12.2018 o 18,00 hod.,  v seminárnej sále v budove Klarisea, na ktorý Vás srdečne pozývame.
 
Dobrý deň, Včera som spravila požiadavku na periodikum Dennica, ale neprišiel mi žiaden email a na informáciách mi povedali,že to tam budem mať do 5hodín, tak sa chcem spýtať v akom je to stave. Ďakujem, s pozdravom D.Bačová
Dátum: 11.12.2018 12:22
Dobrý deň, ako ma informovali kolegovia pri pulte viazané periodiká, periodikum Dennica máte pripravené na štúdium.
 
Dobrý deň, mám nápad, ktorý by určite pomohol mnohým ľuďom a zároveň by mohol z UK spraviť obľúbenejšie a inovatívnejšie miesto. V súčasnosti pracujem na písaní bakalárskej práce a našla som veľmi zaujímavú stránku so štatistikami a faktami. Dajú sa v nej vyhľadať štatistiky o mnohých odvetviach hospodárstva a o mnohých krajinách sveta. Stránka je v anglickom jazyku nazýva sa https://www.statista.com/ a nemá pre verejnosť sprístupnený celý obsah. Keďže som potrebovala údaje na písanie bakalárskej práce písala som im mail či by mi vedeli poskytnúť informácie. Avšak poskytli mi iba limitované množstvo údajov a navrhli, aby som oslovila univerzitnú knižnicu. Funguje to tak, že knižnica by požiadala o licenciu od tohoto portálu a on by následne poskytol neobmedzený prístup k ich dátam a údajom. Poskytli mi iba meno a email, ktoré mám v prípade záujmu kontaktovať, no žiadne bližšie info k nákladom na licenciu atď. nemám. Preto som sa chcela spýtať, či je knižnica otvorená takýmto inováciám. Dal by sa aspoň zvážiť tento nápad z Vašej strany? Ďakujem za odpoveď.
Dátum: 13.12.2018 09:20
Dobrý deň, Váš návrh som postúpila generálnej riaditeľke Univerzitnej knižnice v Bratislave. Po získaní bližších informácií o licencii a nákladoch na ňu  Vás budeme informovať. 
 
<a title="Odpovedať">Dobrý deň, navštívil som Univerzitnú knižnicu po niekoľkých rokoch a dlhšiu dobu som strávil prezenčným čítaním kníh v študovni na chodbách. Nemilo som zistil, že knižnica má nevhodnú klimatizáciu alebo nedostatočne napájanú lebo šetríte elektrickou energiou. Vzduch je veľmi zlý, teplý a plný bacilov. Ochorel som po dlhšom pobyte v knižnici infekciou dýchacích ciest. Mám 49 rokov a pamätám si knižnicu a študovne ešte pred rekonštrukciou. Boli veľmi príjemné a nikdy som zo študovne neochorel. Ak vedeniu knižnice záleží na klientoch aby mali príjemný pocit z knižnice a aby knižnica nebola hromadným šíriteľom bacilov a dýchalo sa v priestoroch knižnice normálne mali by ste zvýšiť výkon klimatizácie a nastaviť inú prijateľnejšiu teplotu. Niet nad klasické kúrenie. Touto skúsenosťou poučený nebudem navštevovať študovne Univerzitnej knižnice a v priestoroch sa budem zdržiavať len minimálny čas potrebný na vybavenie výpožičiek čo iste nieje zámerom a cieľom Vašej knižnice. Takáto reprezentatívna knižnica s množstvom zahraničných návštevníkov si zaslúži lepši a zdravší vzduch. Budete v tomto smere robiť nejaké kroky a nápravu? Ďakujem. </a>
Dátum: 06.12.2018 15:32
Vážený používateľ knižnice,
veľmi si vážime, že ste nás upozornil na nedostatky v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave v súvislosti s klimatizáciou a zároveň nás mrzí, že ste  po návšteve knižnice  v týchto jesenných dňoch ochoreli. Prioritou Univerzitnej knižnice v Bratislave a samotného vedenia  je zabezpečiť  pre používateľov v priestoroch študovní, rovnako aj v celej knižnici, vhodné podmienky pri ich návšteve. Bezodkladným preverením Vášho podnetu poverila generálna riaditeľka Univerzitnej knižnice v Bratislave referát vnútornej kontroly UKB, preto si dovoľujem informovať Vás o niektorých skutočnostiach. Pri rekonštrukcii budov UKB pred 12 rokmi bola v priestoroch študovní zabudovaná nová vzduchotechnika, napriek  tomu v niektorých  študovniach ventilácia nebola zabudovaná - môžeme sa len domnievať, že zrejme z dôvodov neželaného stavebného zásahu v objekte národnej kultúrnej pamiatky (t.j. vo všeobecnej študovni, v študovni mikrodokumentov a elektronických dokumentov).    Univerzitnú knižnicu v Bratislave mesačne navštívi od 50 až do 100 tis. návštevníkov, ktorí prejdú turniketmi. To je denne cca 3 000 návštevníkov a v najfrekventovanejších mesiacoch roka aj viac. Práve v tomto jesennom období  je ťažké vo verejných priestoroch, kde sa zhromažďuje väčšie množstvo ľudí zamedziť vzniku šíreniu vírusov. Prijali sme však opatrenia na prevenciu prípadnej nekvality vzduchu. Každý deň, pred otvorením knižnice zamestnanci  používateľské priestory vetrajú otvorením okien, aby vyvetrali priestory prirodzenou cirkuláciou vzduchu.  Pri plnej obsadenosti knižnice je však problém vyhovieť všetkým, nakoľko každému prekáža niečo iné (chlad, hluk z ulice, prípadne prievan), ak sa otvorí okno počas dňa - hlavne pri nepriaznivých klimatických podmienkach.K celkovej kvalite ovzdušia v knižniciach (nielen v UKB) čiastočne prispieva aj sprístupnený knižničný fond. Knihy a periodiká v používateľských priestoroch knižnice majú svoj špecifický "pach", ide o drevitý papier alebo celulózu, ktorá sa vplyvom času a inými fyzikálno-chemickými vplyvmi postupne rozkladá. Aby sme minimalizovali tieto vplyvy na kvalitu vnútorného prostredia knižnice, zamestnanci na jar v roku 2018 komplexne povysávali dokumenty uložené v regáloch knižnice, tiež počas roka vykonali kompletnú dezinfekciu priestorov študovní prostriedkom Sanosil.   Nakoľko aj pracovníci knižnice v poslednom období zaznamenali, že v priestoroch knižnice nie je dostatočne zabezpečená cirkulácia vzduchu, požiadali sme externú dodávateľskú firmu, ktorá pre Univerzitnú knižnicu v Bratislave  zmluvne zabezpečuje správu a prevádzku objektov, aby vykonala údržbu vzduchotechniky a správne nastavenie. Práve minulý týždeň bola odstránená závada v systéme vzduchotechniky a zvýšil sa jej výkon v tých častiach knižnice, kde je zabudovaná.  V každom prípade na základe Vášho podnetu, za ktorý Vám ďakujeme, v najbližšom období preveríme, aké ďalšie nápravné opatrenia môžeme prijať pre zabezpečenie vyššieho komfortu pre používateľov knižnice. Súčasné vedenie knižnice nebolo súčasťou riešiteľského kolektívu prestavby budov knižnice a ak by to bolo možné, z dnešného pohľadu by sme mnohé riešenia navrhli, podľa súčasných skúseností a námetov od používateľov knižnice, zrejme inak.  Pri príležitosti blížiaceho sa 100. výročia Univerzitnej knižnice v Bratislave pripravujeme aj postupné zvyšovanie používateľského komfortu vo verejných zónach UKB, aby sa u nás používatelia cítili rovnako dobre ako pred rekonštrukciou, na čo si mnohí členovia súčasného vedenia knižnice, podobne ako Vy, pamätajú zo svojej osobnej skúsenosti.  Veríme, že aj napriek Vašej poslednej nepriaznivej skúsenosti pri návšteve našej knižnice zostanete naďalej jej aktívnym používateľom.
Ing. Jana Uherová
Referát vnútornej kontroly


 
Je možnosť rozšíriť publikácie o knižky z domu, alebo skriptá? Taktiež, neočakávam za to obohatenie, i keď človek by sa nebránil, ale taktiež dá sa dohodnúť napríklad za darované knižky dostať ročné predplatné? Ďakujem za odpoveď
Dátum: 06.11.2018 15:13
Dobrý deň, postupujem Vám odpoveď Mgr. Moniky Lopušanovej, riaditeľky úseku knižničných činností Univerzitnej knižnice v Bratislave.

Vážený používateľ Univerzitnej knižnice v Bratislave,

ďakujeme za Vašu otázku, aby sme však vedeli jednoznačnejšie
odpovedať, potrebovali by sme ju upresniť. Pokúsime sa krátko
ozrejmiť akvizičnú politiku UKB najmä so zameraním na knižné dary.

UKB je podľa platných právnych predpisov povinná doplňovať svoj
knižničný fond všetkými formami nadobúdania (povinný výtlačok, kúpa,
dar, bezodplatný prevod, výmena a pod.) predovšetkým v oblasti
svojej vedno-odborovej profilácií a špecializácií - v našom prípade
ide o spoločenské a prírodné vedy.

Na UKB sa obracajú s ponukami knižných darov ako naši používatelia,
tak aj ľudia, ktorí našimi
používateľmi nie sú. V prípade ponuky
knižného daru by bolo vhodné vopred identifikovať rozsah daru (koľko
titulov/exemplárov), obsahové zameranie (najmä obsahové zameranie
daru, aby sme vedeli identifikovať vedno-odborové zameranie),stav
(najmä prípadné poškodenia titulov), definovať podmienky prípadného
daru (napr. čo za to) a pod.

Musím Vás však upozorniť, že  UKB nemôže preberať knižné dary,
ktorých cieľom je likvidácia osobných knižníc (mimo
knižných darov ako pozostalostí po významných osobnostiach
kultúrneho alebo spoločenského života).

Ak aj knižný dar UKB príjme, prijíma ho na základe darovacej
zmluvy a vyhradzujeme si právo  selekcie, ktoré knihy trvalo
zaradíme od nášho fondu.


Čo sa týka skrípt, tak tento typ dokumentov je určený predovšetkým
pre akademické knižnice pôsobiace pri vysokých školách a
univerzitách. My, aj keď nesieme názov "univerzitná", tak nie sme  súčasťou univerzity.

Samozrejme v prípade dohody a prebratia knižného daru, vieme darcovi
ponúknuť benefit v podobe ročného bezplatného členstva.S pozdravom  

Monika Lopušanová
 
Dobrý deň. Je možné, aby som si požičala knihy z Univerzitnej knižnice, hoci som ešte len stredoškoláčka? Za odpoveď vopred ďakujem.<br>
Dátum: 05.11.2018 16:57
Podľa Knižničného poriadku UKB, čl. 2 Podmienky prijatia za
používateľa knižnice 
https://www.ulib.sk/sk/kniznicny-poriadok/i-vseobecne-ustanovenia.html
sa používateľom knižnice  môže stať:
- fyzická osoba od 15. roku veku,
- fyzická osoba mladšia ako 15 rokov po potvrdení o prevzatí hmotnej zodpovednosti s podpisom zákonných zástupcov.
Pri registrácii je potrebné preukázať sa občianskym preukazom. Ak vlastníte ISIC kartu, budete podľa Cenníka služieb a poplatkov https://www.ulib.sk/sk/cennik/ platiť len za aktiváciu do knižničného systému. Ak kartu nevlastníte, vystavíme Vám aj identifikačnú kartu.
Pri návšteve knižnice sa obráťte na konzultantov pri informačnom pulte, ktorí Vám poradia pri vyhľadávaní literatúry. 
Tešíme sa na Vašu návštevu.
 
Dobrý večer, chcela by som sa informovať či sú vo vašej knižnici dostupné nejaké knihy/učebnice ohľadom baletu a klasického tanca. Za odpoved vopred ďakujem.
Dátum: 31.10.2018 12:51
Dobrý deň, v našom knižničnom fonde máme literatúru na túto tému. Literatúru môžete vyhľadávať cez predmetové heslá klasický tanec, resp. tanec klasický a balet
 
som čitateľ, je možné zaobstarať z Regionáního muzea v Chrudimi sken publikácie O pluhu vůbec a zvlášť o ruchadlu Bauer, F. A. book Sbírková knihovna Pardubice F.A. Bauer 1883; 49 s., [20] l. obr. příl. il. 17 cm availability_yes 0 k vypůjčení a 1 prezenčně z 1
Dátum: 24.10.2018 18:43
 Vašu otázku  som postúpila do oddelenia medziknižničnej výpožičnej služby, kde Vašu požiadavku preveria a skontaktujú sa s Vami.
 
Zobraziť stránku  

Posledná aktualizácia: Aktualizované 07.12.2015 11:21  Tlačiť Hore

Subpage right banner