Dnes je Pondelok 22.12.2014, meniny má Adela

VELKOSŤ PÍSMA A A A

Spýtajte sa knižnice

Formulár otázok a odpovedí

Dobry den, rada by som sa spytala, ci nie je mozne vypozicat si na sviatky ked bude kniznica zatvorena knihu, ktora je bezne dostupna len prezencne (kedze pocas 2 tyzdnov nebude mozne vyuzit sluzby prezencneho citania). Dakujem za odpoved, Kapustova
Dátum: 19.12.2014 14:50
Vážená pani Kapustová, Knižničný poriadok UKB v čl. 9 Druhy výpožičiek upravuje, ktoré dokumenty sa požičiavajú zásadne iba prezenčne http://www.ulib.sk/sk/kniznicny-poriadok/vypozicny-poriadok.html . Spravidla sú to povinné výtlačky, ich sprístupňovanie upravuje zákon o povinných výtlačkoch.
 
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci bude kniznica medzi sviatkami najmä 29. 30. a 31. 12. 2014 otvorena. Ak ano, je mozne ocakavat nejake obmedzenia napriklad v suvislosti s vypozicanim titulov? Dakujem S pozdravom Alexandra Urdova
Dátum: 16.12.2014 10:55
Vážená pani Urdová, knižnica bude od 24.12.2014 do 6.1.2015 zatvorená. Úpravu prevádzkových hodín nájdete na adrese http://www.ulib.sk/sk/prevadzkove-hodiny/uprava-prevadzkovych-hodin-december-januar.html .
 
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci mozem zaregistrovat noveho citatela do systemu, ak za nho vyplnim informacie a prinesiem fotku na preukaz. Dakujem S pozdravom Alexandra Urdova
Dátum: 16.12.2014 13:44
Vážená pani Urdová, nie je to možné. Podľa Knižničného poriadku UKB http://www.ulib.sk/sk/kniznicny-poriadok/
čl. 5 je "Identifikačná karta používateľa (knižničný pas) vystavená a aktivovaná v systéme UKB na žiadosť používateľa po podpise prihlášky používateľa". Identifikačná karta používateľa je neprenosná. Ak používateľ vlastní ISIC kartu študenta, alebo vlastní čipovú kartu inej knižnice, napr. ÚK SAV alebo CVTI SR, alebo bratislavskú kartu, táto sa mu aktivuje po vyplnení a podpísaní prihlášky do knižničného systému. Ak takúto kartu nevlastní, vystaví sa mu na počkanie identifikačná čipová karta knižnice, na ktorú používateľa aj odfotia.
 
Dobry den, potrebujem ziskat informaciu z novin "Pardon - inzertný a informačný týždenník", rocnik 2005, mesiac Februar, Marec. Je mozne u Vas ziskat noviny Pardon z tohoto obdobia? Dakujem.
Dátum: 25.11.2014 14:06
Vážený pán Koštial, v našom knižničnom fonde máme titul - inzertné noviny, ktoré Vás zaujímajú. Podrobnosti som Vám napísala v ďalšej u e-mailovej správe.
 
Dobrý deň. Je možné objednať u vás elektronickú verziu scenára divadelnej hry tak, aby ste nám ju poslali na E-mail?
Dátum: 13.11.2014 14:26
Vážená pani Búryová, v našom knižničnom fonde máme dokumenty, ktoré vyšli v tlačenej podobe. Vzhľadom na autorské právo nerobíme službu o ktorú žiadate.
 
Dobry den, chcela by som sa spytat na buducnost, ci by Vas zaujimal knizny fond z Varsavy - preklad rozpravek zo slovenciny do polstiny a anglictiny. S srdecnym pozdravom, Magdalena Budkowska
Dátum: 18.11.2014 14:11
Vážená pani Budkowska, postupujem Vám odpoveď pani Silvie Uhliarovej, vedúcej oddenia doplňovania kníh.

Dobrý deň pani Budkowska.
Univerzitná knižnica v Bratislave je vedecká knižnica, ktorej knižničný fond sa špecializuje najmä na spoločenskovednú a prírodovednú produkciu. Preklady rozprávok, ktoré ponúkate tomu nezodpovedajú, ale odporúčame Vám obrátiť sa na Slovenskú národnú knižnicu v Martine www.snk.sk, ktorú získava do svojho fondu slovacikálne dokumenty alebo verejné knižnice na Slovensku.
S pozdravom
Mgr. Silvie Uhliarová
vedúca oddelenia doplňovania kníh
 
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či sa aj 7. Uhorský snem roku 1715 konal v priestoroch univerzitnej knižnice. Ďakujem veľmi pekne S pozdravom Alfréd Lincke
Dátum: 05.11.2014 17:13
Budova Univerzitnej knižnice v Bratislave sídli v paláci Uhorskej kráľovskej komory, ktorý bol postavený v rokoch 1753-1756. Uhorský snem sídlil v paláci v rokoch 1802-1848.
 
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na možnosť požičania si jednej knihy s názvom Lýdia obchodníčka s purpurom od Josefa F. Spiegela. Žiaľ, zatiaľ je možné si ju prečítať iba prezenčne, pri čom je to len beletria, biblický román.Vydaná v roku 2012. Touto formou by som Vás veľmi pekne chcela poprosiť, či by sa dalo aby bola zprístupnená aj na domov. Za odpoveď vopred ďakujem. S pozdravom, prajem pekný deň, Pažitná
Dátum: 05.11.2014 17:15
Vážená pani Pažitná, vašu žiadosť som postúpila do oddelenia doplňovania kníh
 
Dobrý deň, Dnes ma vaša pracovníčka pri preberaní vrátenej knihy šikanovala za poškodený obal, ktorý bol ale poškodený už asi 5 rokov a poškodili ho Vaši zamestnanci! Vyhrážala sa mi pokutou 13 EUR akoby som bola bezdomovec a nebola schopná ju zaplatiť. Keď som jej povedala, aby si teda skontrolovala knihu zvnútra, informovala ma, že to nie je jej povinnosť a pozrela si ju neochotne. Prečo vaše pracovníčky priamo pri komunikácii s čitateľom nepropagujú dvomi vetami tie najpálčivejšie časti knižničného poriadku a radšej budú osobne niekoho upodozrievať? To sa vám zdá normálne? Malé nie významné knižnice, napr. franc.inšt., to vedia odkomunikovať a vy nie. Ďakujem za odpoveď.
Dátum: 03.12.2014 15:29
Vážená pani Odleráková,
Dr. Dušan Lechner, riaditeľ úseku knižničných činností Vám poslal vyjadrenie k Vašej pripomienke k práci zamestnancov knižnice. Z listu vyberám.

Dokumenty z fondov Univerzitnej knižnice v Bratislave sú majetkom štátu a povinnosťou každého zamestnanca je ich chrániť. Táto povinnosť priamo vyplýva z ustanovení pracovného poriadku knižnice. Napriek dochádza k poškodeniu kníh, či už neúmyselne a v niektorých prípadoch aj s jasným cieľom. Knižnica vedie už niekoľko súdnych sporov za poškodenie veci a to na súdoch na Slovensku ako aj v niekoľkých štátoch.
Odmietame Vaše tvrdenie, v ktorom z poškodenia predmetnej knihy obviňujete našich zamestnancov, uvedené nemá logiku, je bez akýchkoľvek dôkazov a uráža kolegov. Ako neregistrovaný čitateľ samozrejme nepoznáte základné pravidlá vzťahov medzi knižnicou a používateľom, napriek tomu ste zaujali k našej práci urážlivý postoj.
Uvedené povinnosti čitateľa rieši článok 13, ods. 1., písm. a knižničného poriadku:
„Používateľ je povinný:
pri vypožičaní dokument prezrieť a zistené nedostatky ihneď ohlásiť. Ak to neurobí, nesie zodpovednosť za všetky neskôr zistené poškodenia a pri vrátení musí uhradiť knižnici náklady na opravu dokumentu tak, ako pri strate.“
 
Dobrý deň, rada by som sa informovala či bude knižnica otvorená 31.10.2014. Dakujem Poslušná.
Dátum: 28.10.2014 08:39
Vážená pani Poslušná, knižnica bude 31.10.201 otvorená v bežných prevádzkových hodinách. V sobotu 1.11.2014 bude knižnica zatvorená - Sviatok všetkých svätých. Zmeny prevádzky počas roka 2014 nájdete na adrese http://www.ulib.sk/sk/prevadzkove-hodiny/zmeny-prevadzkovych-hodin.html
 
Zobraziť stránku  

Posledná aktualizácia: 24.02.2014 14:29  Tlačiť Hore

Detailyx